نقش پرینترهای سه بعدی در زمینه تولید قطعات مکانیکی

به تازگی مطالب زیادی راجع به عملکرد پرینترهای سه بعدی و نقش آنها در دنیای مهندسی امروز منتشر می شود. بسیاری دو تکنولوژی اینترنت اشیا و پرینترهای سه بعدی را تکنولوژیهایی می دانندکه تاثیرات بسیار مهمی در زندگی آینده بشر خواهد داشت و نقش آنها را همتای تکنولوژیهایی نظیر اینترنت و تلفنهای هوشمند می دانند. این تکنولوژی هنوز در ایران به خوبی شناخته نشده است. اما با توجه به سرعت پیشرفت این تکنولوژی و کاهش قیمت این پرینترها، قطعا این دستگاهها به زودی در بازار ایران نیز همه گیر خواهد شد. اما براستی این تکنولوژی در چه زمینه هایی تاثیر گذار خواهد بود. در درجه اول این پرینترهای سه بعدی تاثیر زیادی در صنعت طراحی قطعات مکانیکی خواهد داشت. تا 15 سال پیش برای طراحی هر قطعه مکانیکی، نیاز به مدت زیادی برای تشکیل تیم پروژه حرفه ای و استخدام مهندس مکانیک و تعداد زیادی تکنسین نقشه کشی بود که این تیم زمان بسیار طولانی را نیز صرف طراحی و نقشه کشی از نماهای مختلف و با زوایای مختلف می نمود. سپس زمان و هزینه زیادی صرف تطبیق نقشه ها و تایید نهایی و رفع ایرادات می شد و آنگاه اقدام به نمونه سازی برای شروع تستهای واقعی میگردید.

اما هم اکنون همه چیز در این زمینه متحول شده است. با فراگیر شدن نرم افزارهای طراحی سه بعدی نظیر اتوکد ،catia ،3d max و … انقلابی در زمینه طراحی قطعات مکانیکی به وجود آمده است. برای اولین بار، مهندسان طراح می توانستند به صورت سه بعدی آنچه در ذهن دارد را بدون کمک گرفتن از تعداد زیادی متخصص دیگر طراحی کنند. اختراع پرینتر سه بعدی نیز باعث پیشرفت بزرگ دیگری شد. حالا به راحتی می توان نقشه های سه بعدی را توسط پرینتر سه بعدی در ظرف چند ثانیه به یک قطعه واقعی تبدیل کرد و تستهای ابعادی و اولیه را بر روی آن انجام داد. بدین ترتیب هزینه های طراحی قطعات بسیار کاهش می یابد که به کاهش نیازمندی به استخدام تکنسین مکانیک و نقشه کش در بخشهای طراحی انجامیده است. علاوه بر آن، باعث چابکی و سرعت این بخش شده که این مسئله روی هزینه تمام شده کالا تاثیر زیادی خواهد داشت.

این پرینترها نقش زیادی را در انجام پروژه های معماری و عمرانی نیز دارند و کارفرما می تواند تنها با استخدام مهندس معمار و با استفاده از پرینترهای سه بعدی نتیجه کار را در مقیاس کوچک مشاهده کرده و تغییرات لازم را به سرعت در طرح نهایی اعمال کند. به این ترتیب از دوباره کاری ها و صرف مبالغ کلان جلوگیری می شود و پروژه نیز با سرعت بسیار بیشتری به انجام خواهد رسید.

منبع:

https://vatanjob.com/3d-printers-on-mechanical-eng-industry/

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *